Biznes Technologia

Zmierzch specjalizacji nadchodzi wiek generalistów

Napisany przez Łukasz Kruszewski

Podczas mojej nauki bardzo często słyszałem teksty w stylu: „Aby zdobyć przewagę konkurencyjną należy znaleźć jakaś niszę i stać się w niej ekspertem”. Jeszcze kilka lat temu, w czasach rynku pracodawcy i przesytu podaży pracy pracowników nad popytem takie podejście miało dużo sensu, w czasach obecnych już nie za bardzo. Dodatkowo trend ten wydaje się być coraz wyraźniejszy – generalizacja ponad specjalizację.

W książce „Range: Why Generalists Triumph in a Specialized World” David Epstein przeanalizował życie najbardziej utytułowanych artystów, sportowców, muzyków, wynalazców, naukowców i badając ich biografie odkrył, że w większości dziedzin szczególnie tych złożonych i nieprzewidywalnych to właśnie generaliści są osobami szczególnie wyróżniającymi się. Generaliści z uwagi na to, że dość długo żonglują różnymi dziedzinami nauki swoją drogę odnajdują dość późno ale z uwagi na to są dużo bardziej kreatywni i potrafią odnajdywać zależności których osoby wyspecjalizowane wąskotorowo nie są w stanie wyłapać.

Biorąc pod uwagę to w jaki sposób działają procesy uczenia się i co zachodzi w naszym mózgu, tak naprawdę nie jest to nic zaskakującego. Gdy próbujemy rozwiązać jakiś nurtujący nas problem bardzo często pomocna okazuje się zwykła zmiana kontekstu i po prostu zajęcie się czymś innym. Nasz mózg pracuje nadal nad problemem, tworzą się nowe połączenia nerwowe, nowe synapsy, aż w pewnym momencie już wiemy, otrzymujemy rozwiązanie.

W dzisiejszym świecie i najbliższej przyszłości to osoby o szerokim spektrum zainteresowań będą miały łatwiej, to oni zdobywają przewagę konkurencyjną, a wszystko przez wchodzącą z butami w nasze życie na technologię.

Już samo stworzenie algorytmu uczenia maszynowego wymaga nie tylko wiedzy technicznej ale przede wszystkim jest dziedziną interdyscyplinarną łącząc technologię z naukami przyrodniczymi i społecznymi. Rozumienie szerokiego kontekstu stanowi różnicę.

Sztuczna inteligencja, czyli programy i maszyny wyspecjalizowane tylko w konkretnych dziedzinach są w stanie dużo szybciej, sprawniej i lepiej rozwiązać niemal każdą powtarzalną czynność którą może wykonać człowiek. Aktualnie skupianie się w wyborze kariery na specjalizacjach nie ma najmniejszego sensu. W ciągu najbliższych kilku lat jest duża szansa, że praca ludzka nawet najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie, okaże się i tak niskiej jakości w porównaniu do pracy szeroko rozumianych maszyn.

Sztuczna inteligencja jest w stanie nie tylko nas zhakować ale i osiągnąć lepsze od nas wyniki w zakresie umiejętności uznawanych dotychczas za typowe wyłącznie dla ludzi. Oprócz tego posiada ona także umiejętności typowe wyłącznie dla maszyn co sprawia, że różnica pomiędzy sztuczną inteligencją, a człowiekiem jest różnicą rodzaju, a nie stopnia. Mówiąc o zastępowalności człowieka przez maszynę mam na myśli nie pojedyńczego robota albo pojedyńczy program komputerowy ale miliony jednostkowych komputerów i robotów połączonych w jedną sieć zajmujących się rozpoznawaniem wzroców i reakcją na nie.

Rewolucja, której aktualnie jesteśmy częścią nie polega tylko na tym, że komputery stają się coraz szybsze i inteligentniejsze. Napędzają ją także przełomowe odkrycia nauk przyrodniczych i społecznych. Na znaczeniu zyskują stosunkowo nowe dziedziny naukowe takie jak na przykład neuronauka, ekonomia behawioralna, biotechnologia, które pozwalają nam coraz lepiej zrozumieć mechanizmy biochemiczne będące podstawą ludzkich emocji, pragnień, wyborów. Im więcej dowiadujemy się w tych dziedzinach tym skuteczniejsze mogą być komputery w analizowaniu ludzkiego zachowania, przewidywaniu ludzkich decyzji i zastępowalności ich pracy.

To czego nie da się za szybko zastąpić to na pewno ludzkie relacje oraz wszelkiego rodzaju zajęcia wymagające kreatywności i szerokiego patrzenia na świat.

O autorze

Łukasz Kruszewski

Mąż, początkujący bloger, pasjonat, ekstrawertyczny introwertyk. Uwielbia czytać, uczyć się, bawić się nowościami, patrzeć w gwiazdy i pomagać innym. Jeżeli masz na to ochotę to z chęcią wybiorę się z Tobą na kawę albo inne piwo i porozmawiam o tym i tamtym :)

Zostaw komentarz