Psychologia Technologia

Zasada 15:85!

Napisany przez Łukasz Kruszewski

Dzisiaj miało być coś innego ale postanowiłem rozszerzyć jeszcze temat szeroko rozumianego IT a konkretnie sukcesu finansowego w świecie IT. 

Na zlecenie Instytutu Carnegie of Technology przeprowadzono badania dotyczące osiągnięcia sukcesu finansowego. Okazało się, że nawet w zawodzie inżyniera, wydawałoby się specyficznym, sukces finansowy zaledwie w 15% wynika bezpośrednio z umiejętności fachowych, pozostałe 85% zależy od umiejętności komunikacyjnych, negocjacyjnych, przywództwa, czyli tzw. „inżynierii dusz”. O co chodzi w tym terminie? Już tłumaczę. Chodzi przede wszystkim o rozwinięte umiejętności w trzech płaszczyznach: inteligencji emocjonalnej, moralnej i cielesnej.

Inteligencja emocjonalna, czyli między innymi świadomość swoich emocji, umiejętność radzenia sobie z nimi i rozpoznawania ich u innych, samo-motywacja, budowanie relacji, asertywność, kontrola wewnętrznego krytyka, radzenie sobie ze stresem itp. Bardzo istotne umiejętności.

Inteligencja moralna, czyli spójność osobowości, odpowiedzialność, współczucie, empatia, dotrzymywanie zobowiązań, traktowanie innych z szacunkiem i wyrozumiałością itp.

Inteligencja ciała, czyli wszystko to co wpływa na Twoją wiedzę o Twoim ciele, jak się z nim czujesz, jak o nie dbasz. Czy zdrowo się odżywiasz, czy ćwiczysz regularnie, czy umiesz uzupełniać swoje braki energetyczne i wiesz co jest dla Ciebie dobre a co nie, czy się wysypiasz itp. Mogło by się wydawać, że jest to mało związane z sukcesem finansowym, a jednak to wszystko wpływa na Twoje uczucia, myśli, pewność siebie i stan umysłu. Proces naszego działania wygląda mniej więcej tak:

Myśli -> Emocje -> Czyny -> Wyniki.

Zostawiam dzisiaj temat do przemyślenia, bo wydaje mi się, że my w świecie IT często skupiamy się na doskonaleniu technicznym a pomijamy fundamentalne umiejętności wynikające z wiedzy o nas samych pozwalające nam dobrze funkcjonować w otaczającym świecie.

Pamiętajcie 15 do 85!

O autorze

Łukasz Kruszewski

Mąż, początkujący bloger, pasjonat, ekstrawertyczny introwertyk. Uwielbia czytać, uczyć się, bawić się nowościami, patrzeć w gwiazdy i pomagać innym. Jeżeli masz na to ochotę to z chęcią wybiorę się z Tobą na kawę albo inne piwo i porozmawiam o tym i tamtym :)

Zostaw komentarz