Rozwój i motywacja

Stres i zasada 40%!

Napisany przez Łukasz Kruszewski

U podstaw treningu amerykańskich sił specjalnych Navy Seals znajduje się zasada 40%. Mówi ona o tym, że jeżeli Twoja głowa mówi Ci, że nie masz już sił, oznacza to, że wyczerpałeś je w 40% co realnie oznacza, że 60% energii jest wciąż dostępne.

Mówiąc inaczej, większość ludzi rezygnuje nie wykorzystywawszy nawet połowy swoich możliwości. Ponieważ, w ogromnym stopniu, to nasza percepcja kreuje rzeczywistość, uznanie że masz dość oznacza, że będziesz mieć dość. Mamy w głowie magiczny guzik paniki, który używany jest za wcześnie i za często.

👉 Tim Grover, legendarny trener wybitnych postaci świata sportu, między innymi takich gwiazd NBA jak Koby Bryant, Dwyane Wade albo Micheal Jordan mówił, że bycie nieustępliwym oznacza wymaganie od siebie więcej, niż ktokolwiek kiedykolwiek mógłby od Ciebie wymagać, zdając sobie sprawę z tego, że gdy za każdym razem się zatrzymujesz, wciąż masz niewykorzystany margines sił i możliwości.

👉 Często to co nas zatrzymuje to właśnie stres. Zwykliśmy przyjmować, że stres jest czymś złym i w zasadzie większość z nas konsekwetnie od niego ucieka. Wszyscy go redukujemy bo przecież stres zabija. Tim Grover mówił coś zupełnie innego. Mówił, że stres jest właśnie tym czynnikiem który przywraca nas do życia. Stres wyostrza zmysły, zmusza do koncentracji i zmierzenia się z nowym wyzwaniem od którego większość ludzi stroni. Nie da się odnieść sukcesu bez presji i stresu. Musimy jedynie nauczyć się by był on naszą motywacją, by napędzał nas do pracy i zamiast od niego uciekać powinniśmy nauczyć się go wykorzystywać.

👉 Oczywiście należy odróżniać stres który niesie obietnice wielkiej nagrody od tego który powoduje jedynie chaos. Bycie nieprzygotowanym, obijanie sie, olewanie umów czy zobowiązań to własnie stres bezsensowny. Dobry to ten który daje możliwość osiągnięcia czegoś wyjątkowego. Pamiętajmy że presja jest w stanie rozsadzać rury ale jednocześnie tworzyć diamenty.

➡️ ➡️➡️ „Dlaczego ktokolwiek mógłby chcieć WIĘCEJ presji, WIĘCEJ stresu, WIĘCEJ intesywności? Ciągłego braku satysfakcji i bycia napędzanym nałogiem sukcesu, którego w żaden sposób nie da się zaspokoić? Pozwól, że powiem Ci dlaczego: BO NAGRODY SĄ TAK K*REWSKO ZAJEBISTE” ⬅️⬅️⬅️ Tim Grover

Coś w tym jest.

O autorze

Łukasz Kruszewski

Mąż, początkujący bloger, pasjonat, ekstrawertyczny introwertyk. Uwielbia czytać, uczyć się, bawić się nowościami, patrzeć w gwiazdy i pomagać innym. Jeżeli masz na to ochotę to z chęcią wybiorę się z Tobą na kawę albo inne piwo i porozmawiam o tym i tamtym :)

Zostaw komentarz