Podsumowania

Podsumowanie marca 2020

Napisany przez Łukasz Kruszewski

Stary świat już umarł, nigdy już nie będzie tak samo. Witajcie w latach zarazy.

Jeszcze dzisiaj przeczytałem mój ostatni wpis podsumowujący miesiąc styczeń gdzie nic nie zapowiadało się na to, że po kolejnych dwóch miesiącach obudzimy się w zupełnie nowej rzeczywistości. Rok 2020 będzie na pewno rokiem wyjątkowym.

Astronomicznie jesteśmy na początku 25 cyklu słonecznego (cykl trwa 11 lat), który według prognoz zapowiada się najsłabszym, z najmniejszą aktywnością słoneczną od 200 lat.

Afrykę dotknęła znana nam ze Starego Testamentu plaga szarańczy. Mogłoby się wydawać, że to nic nowego i nic aż tak bardzo strasznego ale biorąc pod uwagę, że w samej tylko Kenii owadów na obszarze 2,4 tys km kwadratowych jest obecnie od 100 do 200 miliardów, budzi to przerażenie. Owady potrafią zjeść DZIENNIE tyle ile ile cała populacja 50 mln kraju! Szarańcza zwiastuje głód.

Pod koniec lutego byłem w centrum największej od kilkunastu lat burzy piaskowej która nawiedziła wyspy archipelagu kanaryjskiego. Wiatr z Sahary przenosił drobny piasek z pustyni na wiele tysięcy kilometrów wgłąb oceanu Atlantyckiego niemal całkowicie zasłaniając wyspy i tworząc tam iście postapokaliptyczny obraz.

Powrót do domu na początku marca nie tylko nie uspokoił ale wręcz spotęgował lawinę wydarzeń 🙂 Okazało się, że nowy wirus, który na początku wyglądał na problem lokalny Chin szybko przerodził się w globalną pandemię z epicentrum w Europie. Świat się zatrzymał, biznes stanął. Obudziliśmy się w nowej rzeczywistości, w szczycie światowego prosperity natura powiedziała SPRAWDZAM.

Świat biznesów sprzed epidemii się zakończył. W USA ponad 6,6 mln ludzi zgłosiło się po zasiłki dla bezrobotnych. W Polsce do tej pory wnioski o zamknięcie działalności gospodarczej zgłosiło już tysiące firm, a to dopiero 3 TYGODNIE! Co będzie jeżeli ten kryzys potrwa jeszcze kilka miesięcy albo lat?!

Od paru lat słyszałem i czytałem, że wszystkie wskaźniki gospodarcze mówią o tym, że szykuje się wielki kryzys. Mądrzy ludzie mówili o robieniu zapasów, budowaniu poduszek finansowych i przygotowywaniu się na taką ewentualność ale kto w ogóle o tym myślał w czasach dobrobytu? Wybuch wojny w XXI wieku w krajach zachodnich był raczej mało prawdopodobny, a pojawienia się wirusa na skalę światową myślę, że mało kto się spodziewał. A jednak!

Na szczęście my jako ludzie mamy wspaniała cechę adaptacji do różnych warunków. Pisałem jakiś czas temu o tym, w kontekście kolonizacji nowych planet. U mnie to ostatnie tygodnie były pod znakiem ciężkiej pracy i adaptacji. Pracy nad przeniesieniem ile się da biznesu do strefy online i szukanie nowych form takiej pracy. Większość planów posypała się z dnia na dzień ale też otworzyły się nowe możliwości 🙂

Czego wg mnie możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości?

W dzisiejszym świecie technologia jest dominującym czynnikiem, który determinuje wszystko inne – politykę, ekonomię, społeczeństwo, życie każdego obywatela

German Oskarowicz Gref

Zawsze jest tak, że w momencie kiedy trzeba ciąć koszty zwalnia się ludzi i stawia na postęp technologiczny, który może zrobić to samo tylko taniej i lepiej. To co miało się i tak stać, być może nastąpi szybciej. Z dnia na dzień wszystko się zmienia: praca zdalna, edukacja zdalna, sposób spędzania wolnego czasu, metody zarządzania państwami itp. Jednakże finał tych drastycznych zmian może być tragiczny, prowadzący do chaosu, masowego bezrobocia, a finalnie długotrwałej recesji i powszechnej biedy. Pomyśl aby chociaż 20% z tego co robisz przenieść do strefy online.

Dzisiaj silniej, niż kiedykolwiek indziej widać wykluczenie cyfrowe, które teraz oznacza brak szans na przetrwanie. Szczególnie teraz poświęć swój czas na naukę świata cyfrowego. Nie czekaj! Rób, ucz się, właśnie teraz!

To na pewno nie ostatni taki kryzys. Pamiętaj żeby zawsze robić bufor finansowy na minimum 3-6 miesięcy, kiedy przy zerowych przychodach możesz pokryć wszystkie koszty.

Sztuczna inteligencja i robotyka zaczną wchodzić do naszego życia szybciej, niż myśleliśmy. Zacznie się świat danych i społeczeństwo oparte na e-wiedzy.

Mamy olbrzymią szansę, gdy połączymy ze sobą technologię, biotechnologię, sztuczną inteligencję i opiekę zdrowotną mamy szansę zrobić wielki skok w przyszłość. Być może tworzenie leków opartych o DNA konkretnej osoby i dostosowanych dla każdego osobno będzie w zasięgu naszej ręki. Jeżeli zrobimy to wszystko mądrze wyjdziemy z tego kryzysu silniejsi.

Będzie prawdopodobnie ciężko, dla każdego z nas ale musimy walczyć dalej. Damy radę 🙂

Trzymajcie się i do usłyszenia wkrótce.

O autorze

Łukasz Kruszewski

Mąż, początkujący bloger, pasjonat, ekstrawertyczny introwertyk. Uwielbia czytać, uczyć się, bawić się nowościami, patrzeć w gwiazdy i pomagać innym. Jeżeli masz na to ochotę to z chęcią wybiorę się z Tobą na kawę albo inne piwo i porozmawiam o tym i tamtym :)

Zostaw komentarz