Psychologia Rozwój i motywacja

Model GEBY!

Napisany przez Łukasz Kruszewski

Wczoraj obejrzałem genialny wywiad pomiędzy Timem Ferrissem, a Noah Kaganem – obaj to przedsiębiorcy i mistrzowie marketingu i optymalizacji siebie. To co szczególnie zwróciło moją uwagę to w zasadzie dość depresyjny moment kiedy Noah Kagan opowiadał o warsztatach jakie on i jego zespół zrobili dla początkujących przedsiębiorców. 

Zaprosili ich do swojego biura, przeszli razem z nimi przez cały proces ich biznesu, ustalili konkretne kroki co trzeba zrobić, ustalili zobowiązania, terminy, cały plan rozwoju, generalnie wszystko. Następnie po dwóch tygodniach skontaktowali się z nimi, żeby sprawdzić rezultaty i co się stało⁉️ Dokładnie. NIC❗️ ZERO REZULTATÓW, bo pomimo tego, że ludzie dostają wszystkie narzędzia nie robią NIC❗️ 😟

Wg różnych badań Polacy przed telewizorem w ciągu całego swojego życia spędzają ponad 12 lat życia. 12 LAT (jprdl)‼️ Niestety wciąż w koło powtarzamy te same kłamstwa:
➡️ nie mam czasu,
➡️ jutro,
➡️ mam za dużo pracy,
➡️ nie teraz itp.
W ciągu każdej doby mamy dokładnie 1440 minuty, 86 400 sekund żeby zrobić coś sensownego, a jednak mało kto w pełni wykorzystuje ten potencjał.😶

Dlaczego tak jest⁉️
👉 Jest kilka powodów, po pierwsze brak zdefiniowanej misji życiowej. Brzmi górnolotnie ale jak nie znam swoich mocnych stron to nie wykorzystuję swojego potencjału. Nie wiem co mam robić jak nie mam zdefiniowanego celu. Bardzo często kończy się to tym, że zapalamy się czymś na 2 tygodnie po czym zapał mija i temat zostaje odłożony. Poświęcenie choćby minimalnej ilości czasu i zastanowienie się nad swoim celem i zapisanie go gdzieś wg badań ustawia nasz mózg na dążenie do jego realizacji i zwiększa szansę na jego osiągnięcie o prawie 50%!

👉 Po drugie brak wytrwałości i brak planu realizacji. Nie wiemy jak to osiągnąć, stawiamy sobie złe cele, chcemy za szybko, nie rozbijamy na małe części, nie testujemy czy to jest rzeczywiście jest to co czego chcemy, nie uczymy się. Po pewnym czasie zostawiamy to wszystko z poczuciem, że to jakieś kołczingowe brednie i zapisujemy się do grupy „Zdelegalizować coaching i rozwój osobisty” i zaczynami karmić się hejtem z poczuciem oszukania.

👉 Po trzecie nastawienie i nawyki. Często gdy mamy gorsze dni potrzebujemy mieć wypracowane odpowiednie nawyki. W takich chwilach to nasze nawyki popchają nas do działania, co skutkuje zmianą nastawienia, pozytywnym kopem i oddaleniem prokrastynacji.

☝️Noah Kagan przestawia prosty nawyk, model GEBY który on sam stosuje w swoim życiu i może warto żeby każdy z nas mógł go spróbować. GEBY czyli:
➡️Gratitude (wdzięczność) – codziennie rano wymień, wypisz 3 rzeczy za co jesteś wdzięczny (genialnie ustawia to nasze nastawienie do życia)
➡️Exercise (ćwiczenia) – kilkanaście minut ćwiczeń dziennie, chociaż trochę 10-15 min wystarczy (pobudzenie hormonów)
➡️Breakfast (śniadanie) – jesz codziennie śniadanie i starasz się by było wartościowe, tylko tyle
➡️You (Ty) – jak doświadczę siebie, co zrobię dla siebie, jedna rzecz która popchnie mnie do przodu. Mała wygrana która może uczynić dzień lepszym.

👇👇👇👇👇👇👇👇
Każdy z nas to wszystko zna, każdy odkłada i każdy marnuje swój czas na mało znaczące rzeczy. Nie chodzi o to, że wszystko ma się skupiać tylko na pracy i niczym innym, kosztem nas samych. Nie, wręcz przeciwnie to wszystko musi być spójne z nami i musi dawać nam poczucie tzn. Sweet Spotów, czyli momentów największego poczucia spełnienia, przyczyniając się jednocześnie do dobra innych i świata.

O autorze

Łukasz Kruszewski

Mąż, początkujący bloger, pasjonat, ekstrawertyczny introwertyk. Uwielbia czytać, uczyć się, bawić się nowościami, patrzeć w gwiazdy i pomagać innym. Jeżeli masz na to ochotę to z chęcią wybiorę się z Tobą na kawę albo inne piwo i porozmawiam o tym i tamtym :)

Zostaw komentarz