Książki

„Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” – Dale Carnegie

  • Ogólna ocena
4.5

Moja opinia

Sporo osób zarzuca autorowi, że sprzedaje rady i uczy w jaki sposób grać i manipulować innymi ludźmi. Ja szczerze powiedziawszy odniosłem zupełnie inne wrażenie. Wszystkie te rzeczy które są tam opisane, są normalnymi ludzkimi zachowaniami o których bardzo często albo zapomnieliśmy albo oduczyliśmy się albo co gorsze nauczyliśmy się innych gorszych form komunikacji. Jeżeli miałyby to być techniki manipulacyjne to z góry skazane są na niepowodzenie z jednego prostego powodu – fałsz! 

Jeżeli będziemy próbowali zachowywać zalecenia autora ale w głębi serca będziemy wiedzieli że są to tylko specjalne zagrywki już przegraliśmy. Każdy z nas jest niewątpliwie bardzo wyczulony na wszelke przejawy fałszu, udawania i braku szczerości. Intuicyjnie to wyczuwamy i odsuwamy się od ludzi którzy próbują nas wykorzystać. Tutaj bardziej chodzi o zmianę naszego sposobu myślenia i dawania ludziom uwagi w byciu szczerym samym ze sobą a zjednywanie ludzi będzie działo się automatycznie.

Sama książka w mojej bilioteczce przeleżała długi czas, nawet nie wiedziałem, że ją mam. Dopiero przez przypadek ktoś mi ją polecił i zorientowałem się, że jest na mojej półce i postanowiłem przeczytać 🙂 Pomimo tego, że książka napisana została parę dekad temu, treści tam zawarte są ponadczasowe i nadal aktualne. Książkę czyta się naprawdę dobrze, wszystkie „zasady” zjednywania ludzi to po prostu historie rzeczywistych, sławnych osób w ich kontaktach z innymi.

Książkę mogę zdecydowanie polecić ale nie jako poradnik do manipulacji innymi ale jako przykłady zdrowych zachowań w kontaktach społecznych.

O autorze

Łukasz Kruszewski

Mąż, początkujący bloger, pasjonat, ekstrawertyczny introwertyk. Uwielbia czytać, uczyć się, bawić się nowościami, patrzeć w gwiazdy i pomagać innym. Jeżeli masz na to ochotę to z chęcią wybiorę się z Tobą na kawę albo inne piwo i porozmawiam o tym i tamtym :)

Zostaw komentarz